Lymfatická masáž
Málo pohybu a sedavé zamestnanie spôsobuje, že splodiny látkovej výmeny zostávajú v tele a tuhnú. Následkom je únava, opuchnuté končatiny, celulitída, oslabenie činnosti orgánov a imunity. Lymfa má na starosť odviesť z tela toxíny, únavné látky, prebytočné bielkoviny a vodu. Preto je manuálna lymfodrenáž jedinečná možnosť ako zbaviť telo škodlivín.
Manuálna lymfodrenáž, v porovnaní s klasickou masážou, vám môže pripadať ako hladkanie. Je to preto, že pri tomto druhu masáže sa stimuluje lymfatický systém, celá sieť lymfatických vlásočníc, väčších lymfatických ciev a lymfatických uzlín. Lymfatický systém v tele človeka funguje ako odpadová kanalizácia-zberač nevstrebaných odpadových látok v organizme a lymfatické uzliny ako čističky.Bunky produkujú odpadové látky, z ktorých 10 % sa nevstrebe a dostanú sa hlbšie do lymfatických ciev. Ľudské telo denne vyprodukuje 2-4 l lymfy odpadu. Lymfatický systém nemá svoju pumpu ako cievny, ktorý pumpuje srdce. Tok miazgy v lymf.cievach je stimulovaný len pohybom svalov.
Jemnou masážou, robenou v pomalom rytme, sa zabezpečuje priaznivé odvádzanie prebytočnej tekutiny z tkanív vášho tela a zároveň sa udržiava v pohotovosti a v dobrom stave váš imunitný systém.
Manuálnou lymfodrenážou sa tak môže predchádzať opuchom spôsobeným nedostatočnou činnosťou lymfatického systému, môže sa do určitej miery zmierňovať celulitída a priaznivo ovplyvňovať aj váš celkový zdravotný stav. Jemné hmaty lymfodrenáže udržiavajú plynulé odvádzanie lymfy do krvného obehu, a tým, okrem iného, zabraňujú aj bolestiam a opuchom dolných končatín.
Manuálna lymfodrenáž má aj svoje obmedzenia, ktoré rozdeľujeme do troch kategórii:
Absolútne kontraindikácie:
- malígne nádorové ochorenia s výnimkou paliatívnej terapie,
- akútne infekcie (mykotické, bakteriálne, vírusové),
- dekompenzovaná srdcová insuficiencia,
- hnisavé rany
Relatívne kontraindikácie:
- kompenzovaná srdcová insuficiencia,
- chronické štádium asthma bronchiale, či chronická bronchitída,
- hypotenzia (nízky krvný tlak)
- hypertyreóza (zvýšená funkcia štítnej žľazy)
Miestne kontraindikácie:
- akútne venózne trombózy a tromboflebitídy,
- kožné zmeny nejasnej etiológie,
- syndróm karotického sínusu,
- pre brušnú drenáž sú kontraindikáciou menštruačné ťažkosti a tehotenstvo, spastická obstipácia, ulcerózna kolitída, akútne ochorenia panvy, brucha a všetky nevyjasnené problémy v brušnej dutine
LYMFATICKÁ MASÁŽ TVÁRE
Aplikácia lymfodrenáže na tvár stimuluje vyprázdňvanie celého lymfatického obvodu a následne drenáž nadmerných tekutín, ktoré spôsobujú opuchy tváre ako aj tzv. „plnú“ tvár. Vyhladzuje pokožku, podporuje hydratáciu tváre zvnútra, predchádza tvorbe vrások, efektívne odstraňuje z tváre únavu (opuchy, kruhy okolo očí) a uvoľňuje celkové napätie tváre. Je mimoriadne vhodná po plastických operáciách, po úrazoch na tvári, pri akné, bolestiach hlavy, migréne, ale aj ako prevencia proti tvorbe vrások.
Odstránením nadbytočných tekutín a toxických látok získame zdravšiu, krajšiu pokožku, ale aj úbytok centimetrov na obvode tváre, prípadne „druhej“ brade.